Ankara Antlaşması

ECAA - Ankara Antlaşması Nedir?
1963 yılında Türkiye’ninde imzaladığı ve ismi Avrupa Topluluğu Ortaklık Antlaşması (ECAA) olan ülkeler arasında varılan anlaşmadır. İmzalanan anlaşma Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına İngiltere’de kendi işlerini kurarak vatandaşlık hakkı garantilemektedir. Bu anlaşmaya ilişkin Türk vatandaşlarının haklarının önündeki bir çok engel halindeki uygulamaların ortadan kaldırılması ile, Türk vatandaşları zira basitçe bu haklarından yararlanabilmektedir. Türk vatandaşlarına bu hakka dair bir ingiltere vizesi verilmektedir. Ayakkabı boyacılığından kuyumculuğa, pazarlamacılık tan IT uzmanlığına, oto tamirciliğinden uluslararası ithalat ihracat uzmanlığı ve berberliğe kadar yasal olan herhangi bir iş kurmak uygundur. Başvuru sahiplerinin yeteneklerine uygun herhangi bir işi yapmaları serbest olan bu vize çeşidi için bir iş yeri veya ofis açılması mecburi değildir.

Bu vizeye kimler, nereden başvurabilir?
7 Eylül 2009 tarihine kadar yalnızca İngiltere’ye yasal olarak giriş yapanların vize başvuruları kabul edilmekte iken, bu tarihten itibaren Birleşik Krallık dışından da başvurular kabul edilmeye ve vizeler verilmeye başlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ikamet ettikleri tüm ülkelerden bu vize çeşidine başvurabilirler.

Başvuru şartları
1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
2- 18 Yaşından büyük olmak.
3- İngiltere’de iş kurma konusunda ciddi bir duruşa sahip olmak.
4- Kurulacak işe yetecek kadar sermayeye sahip olmak.

Ankara Antlaşması vizesi neler sağlar?
Ankara Antlaşması vizesi, başarı odaklı özgüveni olan ve İngilterede kendi yöneteceği bir işte faaliyette bulunmakta isteyenlere, İngiltere’de süresiz oturum vizesi sağlayan ve kendisine ait bir işte çalışma seçeneği sunan, yalnızca Türk Vatandaşlarının faydalanabildiği  Türk vatandaşlarına verilmekte olan bir vize türüdür.

Bu vizenin sağladığı yararlar şu şekilde özetlenebilir:

Kurasız – Çekiliş Olmadan Her Türk Vatandaşına Yönelik

İngiltere Ankara Antlaşması (ECAA) vizesinde çekiliş yada kura yoktur. Ankara Antlaşması vizesinde şansa yer verilmemektedir, kendine güvenen girişimci herkesin (ECAA) Ankara Antlaşması vizesinin çıkması mümkündür.

Belirli Bir Sermaye Şartı Yok
Herhangi bir yabancı ülkede iş kurulacak ise, belirlenmiş bir sermaye miktarının o ülkeye transfer yapılması şarttır. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri için minimum sermaye limiti 1 milyon dolar civarındadır. İngiltere’de yatırım amaçlı iş kurulacak ise, TIER 1 vize kategorisi altında olan Yatırımcı veya Girişimci vize türünde sermaye miktarı da, 200 bin sterlin ile 1 milyon sterlin arasında seyir etmektedir. Fakat, (ECAA) Ankara Antlaşması vizesinde belirlenmiş bir sermaye şartı kesinlikle olmamaktadır. Kurulacak olan (şahıs firması- limited şirketi) işine yetecek miktarda sermayenin olması yeterli görülmektedir.

Belirlenmiş İşlerin Yapılması Zorunluluğu Yok
Ankara Antlaşması vizesinde yasal olarak yapılan ve özel eğitim şartı olmayan herhangi bir işi yapmanız mümkündür. Yani, kolunda çalışma çantası ile kapı kapı gezen bir pazarlamacı veya bir iş yeri açma şartı olmadan, kendi evinizden hizmet yaparak eğitim yada ithalat ihracat danışmanlığı yapabilirsiniz. Veya kendi işini yapan, mobil berber, mobil oto tamircisi,temizlikçi, hatta kendi işini yapan çocuk bakıcısı ve bahçıvan olabilirsiniz.

Yanınızda İşçi Çalıştırma Zorunluluğu Yok
Bir çok ülkelerin uyguladığı yatırımcı vizelerinde, işyeri bünyenizde o ülkenin vatandaşlarının çalıştırılması şartı aranmaktadır. Fakat Ankara Antlaşması vizesinde herhangi bir işçi çalıştırma şartı bulunmamaktadır. Kuracağınız şahıs firması yada limit şirketinde işçi çalıştırma zorunluluğu yoktur. Bir başkasına maaş ödeme zorunluluğu bulunmadan kendi işinizde kendiniz çalışabilirsiniz.

İleriki tarihlerde Kural Değişikliği Bulunmamaktadır

Ankara Antlaşması vizesinde değiştirilemez şartı bulunmaktadır. Bu şart,İngiltere de diğer tüm vize türlerinde her türlü değişiklik yapılabilir fakat Ankara Antlaşması vizesinde kurallar değişemez. Vizelerde değişiklik yapılamaz.

Bakmakla Yükümlü Olduğunuz Kişileri Götürebilirsiniz
Eşiniz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri sizinle beraber götürebilirsiniz, fakat bu uygulama 18 yaşından büyük çocukları kapsamaz.

Aile Bireyleriniz İstedikleri İşte Çalışabilir
Ankara Antlaşması  vizesinde başvuru yapana sadece kendi işinde çalışma izni verirken, aile bireylerinizde herhangi bir kısıtlama yoktur, kendileri istedikleri işte çalışabilirler. Yani eşiniz kendisi istediği işi yapma olanağına sahiptir.

Dördüncü Yılın Sonunda Süresiz Oturum İzni
Kurulan işte size yetecek kadar kazancınız var ise vergilerinizi düzenli ödeyebiliyorsanız, İngiltere de 4. yıl sonunda süresiz oturum vizesine başvuru yapabilirsiniz.Süresiz oturum vizesi alındıktan sonra, İngiltere de tamamen özgürsünüz. İstediğiniz herhangi bir işte çalışabilirsiniz, kendi kurmuş olduğunuz işinizi yapabilirsiniz veya kendi kurmuş olduğunuz işinizi yaparken, diğer bir başkasının yanında maaşlı olarak devam edebilirsiniz.

Beşinci Yılın Sonunda Vatandaşlık Hakkı
Oturum vizesi alındıktan tam 1 yıl sonrasında vatandaşlık alma hakkı elde edilmektedir.

Askerlik
Eğer Türkiye de askerlik görevinizi yapmamış sanız, askerliğinizi 37 yaşınıza kadar tecil edebilirsiniz, ve İngiltere de 4 yıl çalıştığınızda ise yurt dışı işçi statüsüne girerek askerliğinizi bedelli yapma hakkı elde edersiniz.

Ücretsiz Sağlık Hizmeti
İngiltere de  bütün devlet hastanesi ve polikliniklerde ücretsiz tedavi hizmet alabilirsiniz.

Bugüne kadar Ankara Antlaşması vizesine yoğun olarak yaptığımız vize başvuruları
Oto tamircisi
Özel öğretmen
Temizlikçi
Elektrikçi
Ayakkabı tamircisi
Marangoz
Bay ve bayan kuaförü, Berber
Boya ve badana ustası
Taksici
Beyaz eşya tamircisi
Web tasarımcısı
Terzi
Mimarlık, Mühendislik
Danışman
Tesisatçı
Cafe, bar, restoran işletmecisi
IT uzmanı

Süresiz oturum izni neler sağlar?
Süresiz oturum vizesi alındıktan sonra istediğiniz işleri yapabilirsiniz, veya bir başka işyerinde maaşlı olarak çalışma hakkınız vardır. Siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler ayrı ayrı İngiltere de bulunan sosyal yardımlardan alabilirsiniz.  Oturum vizesi alındıktan sonra doğacak çocuklarınız direk İngiltere vatandaşı olurlar.

Daha önce bir vize başvurum reddedildi. Ankara Antlaşması vizesi için başvurmam mümkün mü?

Belirtilen şartları yerine getirdiğiniz takdirde, Ankara Antlaşması vizesi için başvuru yapabilirsiniz.
- İngiltere’de kuracak olduğunuz işinizi detaylı olarak açıklayan ciddi ve samimi bir iş planını sunmak;
- Kuracak olduğunuz işinizden yeteri kadar gelir elde edene kadar, tüm giderleriniz karşılayacak sermayenizin olması;
- Kuracak olduğunuz iş faaliyet alanında gerekli deneyime sahip iseniz;
- Sabıka kaydınızın temiz olması;
- Birleşik Krallığı yeni ülkeniz olarak hissetmek ve yılın büyük bir kısmını Birleşik Krallıkta geçirecek olmanız.

Bu vizeye başvurmak için ne kadar sermayem olmalı?
Kurmayı planladığınız işinize yetecek miktarda sermayenizin olması yeterlidir. Mesela web sitesi tasarımcısı olarak iş kuaracaksanız, bir bilgisayar kurulumu,İngiltere de gazete ve işinizle ilgili reklam vermeye ve broşür dağıtılmasına gerek vardır Tüm hepsi için ortalama 600 ile 1000 sterlin civarında sermaye olması gerekir. Fakat Londra da bir Kebap restaurant açmayı planlıyorsanız işyeri kiralanması ve kurulum için aşağı yukarı 100 bin sterlin sermaye olması gerekir.
Aynı zamanda, kurulacak işten gelir elde etmeye başlayana kadar bu süre zarfında yaşam giderlerinizi karşılayacak miktarda bir birikiminizin olması gerekmektedir. Yaşam giderlerinizi karşılayacak sermayenin Türkiye den getirileceğini de ıspatlamak gerekir, paranın kaynağı açık olması gerekir.

Ankara Antlaşması vizesi başvurusu için bizi arayabilir profesyonel destek ve danışmanlığı da bizden alabilirsiniz.