EEA (Avrupa Ekonomik Alanı Aile İzin Vizesi)

Bu vizenin öncelikle kısa bir tanımı yapılacak olursa; Avrupa Birliğin bünyesinde yer alan, 28 ülkenin ekonomik ve siyasi birliğine giriş vizesidir. Bu vize sayesinde Avrupa Birliğine üye olan bütün ülkelere giriş yapabilirsiniz. Avrupa Birliğine üye olmayan bazı devletlere de bu vize hakkı tanınmıştır. Bu devletlerden bazıları; Norveç, izanda ve Lihtenştayn ülkeleredir. Bu vizeyle birlikte; AB ülkeleri ve sayılan üç ülkede, birbirleri arasında iç pazar oluşturma imkanı tanınmıştır. Bu ülkelerden farklı olarak İsviçre’ye bir parantez açmak gerekirse; Avrupa Ekonomik alanına üye değildir, ancak sadece bu ülkeye AB iç pazarı olma imkanı tanınmıştır.

Avrupa Ekonomik Alanı vizesine sahip olan ülkenin vatandaşları 31 ülke arasında, istediği ülkede yaşama ve çalışma hakkına sahiptir. 31 ülke diye geçiyor çünkü; İsviçre hükümeti sadece vatandaşlarını, bu sayılan ülkeler arasında çalışmasına ve yerleşmesine izin veriyor. Bu izin karşılıksız olduğu için diğer Avrupa Ekonomik Alanı vizesine sahip olan ülkenin vatandaşları, İsviçre’de çalışama hakkı tanınmamıştır.

Avrupa Ekonomik Alanı Aile İzin Vizesi alınabilmesi bazı gerekli şartlar bulunmaktadır, bunları kısaca şöyle özetlemek gerekirse; öncelikle bu kişilere geçici olarak ikamet izni verilmektedir, bu iznin süresi genellikle 6 ay kabul görülmüştür. 6 geçici ikamet süresi dolduğu zaman, Birleşik Krallığa başvuru yapılır. Birleşik Krallık başvuruyu inceledikten sonra; sizin kalmanız yönünde olumlu yanıt verirse, 5 yıl daha ikamet izni alınır. 5 yıllık sürenin dolmasıyla birlikte, tekrardan başvuru yapılır ve bu son başvuruda, sonuç olumluysa süresiz, yani ömür boyu yaşama hakkı verilir. Tabi bu izini sadece yatarak değerlendirmeniz gerekmektedir. Burada bir iş kolunda faaliyet göstermeniz veya kendinize yetebilecek kadar bir gelir elde ettiğinizi kanıtlamanız gerekiyor.  Evli olmanız durumunda eşinizin de, Birleşik Krallıkta yaşaması gerekmektedir. Eğer eşiniz burada yaşamıyorsa, ilerde burada yaşayacağına dair belge imzalaması gerekmektedir. Eşi burada olanlar ve ilerde olacaklar için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. İşte o şartlar; eşin çalışıyor olması veya çalışacak olması, öğrenci olması ve öğrencilik hayatında kendi kendine yetebiliyor olması gerekmektedir. AEA vize süreci bu şekilde gelişmektedir.