İngiltere Transit Vizesi

Gezmeyi sevmeyen bir insan yoktur sanırım. Özellikle de ülke ülke gezmek hepimizin en büyük hayallerinden bir tanesidir. Her ne kadar çoğu zaman buna fırsatımız olmasa bile, yine de bir şekilde kendimizi farklı bir ülkede bulabiliyoruz. Elbette bir ülkeye gitmek için vize ne kadar önemli ise bir ülkeden başka bir ülkeye gitmek için vize o kadar önemli bir detay. Özellikle İtalya’ya gitmek herkesin en büyük hayallerinden bir tanesi olsa gerek, oraları gezmek için elbette bir kaç güne değil uzun soluklu bir tatil lazım ama yine de gitmek için can atmıyor da değiliz. Biraz daha uzun soluklu bir tatil yapıyorsanız ve İngiltere ile sınırlı kalmasını istemiyorsanız, oradan başka bir ülkeye gitmek istiyorsanız da gidebilirsiniz ve bunun için alınan vize de transit vize olarak adlandırılıyor.

Transit vize sadece bunlar içinde geçerli değildir elbette. Bir ülkeden başka bir ülkeye geçişte de kullanılıyor. Özellikle başka bir ülkenin hava limanına inip, uçak değiştirerek bir diğer ülkeye giderken transit vize şart. Elbette transit vize için yapılması gerekilen ve istenilmesi gerekilen bazı işlemler vardır, bu durumda çok rahat bir şekilde o ülkelere giriş veya çıkış yapabilirsiniz. Şu detay unutulmamalıdır; eğer ABD, Kanada Avustralya veya Kanada ülkelerinde oturma izniniz var ise ve buradan İngiltere’ye gitmek istiyorsanız ve aynı zamanda Türk vatandaşıysanız, transit vizeye gere yoktur.

Transit vize içinde gerekli durumları şu şekilde anlatabiliriz:

  • Öncelikli sahibi tarafından imzalanmış ve aynı zamanda en az 6 ay geçerli bir Pasaport olması gerekmektedir.
  • Vize başvurusu için bulundurduğunuz kağıt yine sizin imzanız ile hazır bir şekilde yanınızda olmalıdır.
  • Vesikalık resminiz muhakkak 2 adet ama arkası beyaz bir fonda çekilmiş şekilde yanınızda olmalıdır.
  • İngiltere Başkonsolosluğuna hitap şeklinde yazılmış bulunan ve aynı zamanda dili İngilizce olan bir vize dilekçesi yanınızda bulunmalıdır.
  • Asıl gitmeniz gereken veya gidilecek olan ülkenin ister vizesi ister iseniz de oturma izni yanınızda olmalıdır.
  • Son olarak da yanınızda o yere ait uçak bileti veya hava yolu şirketine ait olan rezervasyon onay kağıdı bulunmalıdır.