Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi

Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi, İngiltere’deki tüm medikal hizmetlerden faydalanmak veya tedavi görmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüne verilen isimdir. Bu vizeyi almak isteyen kişiler İngiltere Ziyaretçi vizesinin şartlarını yerine getirdiklerinde Tedavi Amaçlı Ziyaretçi vizesine başvuruda bulunabilirler.

İngiltere’deki medikal hizmetlerden faydalanmak veya tedavi görmek isteyen kişiler aşağıda bulunan koşulları sağladıklarında Tedavi Amaçlı Ziyaretçi vizesine başvuruda bulunabilirler:

  • İlk olarak Ulusal Sağlık Kuruluşu yani National Health Service’den faydalanmak için İngiltere’ye giriş yapamayacağınızı bilmenizi isteriz. Yani alacağınız tedavi özel bir sağlık kuruluşunda olmalıdır. National Health Service, İngiltere vatandaşlığı bulunmayan kişiler için sadece acil olan durumlarda ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Bunun dışında bulunan tüm medikal olan hizmetler belli bir ücrete tabii tutulmaktadır. Ayrıca NHS’den faydalanmak için yapılan tüm başvurular incelenmeksizin İngiltere Konsolosluğu tarafından reddedilecektir.
  • Özel tedavi için yaptığınız hazırlıklar da başvuru dosyasında yer almalıdır.
  • Tedavi görecek olan kişi veya refakatçisi İngiltere’de kalacak olduğu süre boyunca kişisel masraflarını, tedavide ortaya çıkacak bütün tıbbi masrafları, testleri vb. karşılayabilecek kadar maddi gelirinin olduğunu kanıtlamalıdır.
  • Ayrıca yine İngiltere’de kalınan süre boyunca hiçbir yerde çalışmayacağınızı ve yine hiçbir zaman bu çalışmaya ihtiyaç duymayacağınızı da kanıtlamanız gerekmektedir.
  • Tedaviden hemen sonra Türkiye’ye döneceğinizi gösteren bazı evrakları da başvuru dosyanızda sunmalısınız.
  • Hastalığın veya uygulanacak hizmetin öngörülen süre içerisinde bitirilmesi gerektiğini de unutmamalısınız.
  • İngiltere’de kalacak olduğunuz süre zarfında geçerli olacak olan sağlık sigortası veya bir resmi taahhütname(undertaking) de Konsolosluk tarafından istenilebilir. Bu belgeler eğer dosyaya eklenmez ise başvurunuz büyük ihtimalle reddedilecektir.
  • İngiltere Ziyaretçi vizesi kapsamında olan Tedavi Amaçlı Ziyaretçi vizesi 6 ay, 1yıl, 2 yıl, 5 yıl veya 10 yıllık alınabilir. Ayrıca diğer Ziyaretçi vizelerinin aksine bu vize İngiltere’den de uzatılabilir. Ancak vizeyi uzatırken ilk aldığınızdan çok daha detaylı inceleneceğini bilmenizi isteriz. Bu yüzden başvuruda bulunurken doğru ve kusursuz bilgiler girilmelidir.

Ayrıca unutmamalısınız ki buradaki tüm bilgiler ve evraklar Ziyaretçi vizesine ek olarak verilen bilgiler ve evraklardır. Bu vize türü Ziyaretçi vizesi statüsündedir.

Detaylı bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her türlü profesyonel danışmanlık ve destek hizmetleri verilecektir.