Uber, Haziran Ayına Kadar Londra’da

Uber, Haziran Ayına Kadar Londra’da

13 Aralık 2017

Telefon uygulamasıyla alternatif taksi hizmeti sunan Uber’in gelecek yılın mayıs veya haziran ayına kadar Londra’daki faaliyetlerine devam edebileceği açıklandı.

Başkentin ulaşımdan sorumlu kurumu Transport for London’ın (TfL), Uber’in lisansını yenilememe kararı alması üzerine, firmanın yaptığı itiraz sonuçlanana dek Londralılar bu servisten yararlanmaya devam edebilecek.

Pazartesi günü Westminster Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen oturumda, önümüzdeki hafta GMB sendikası ve Lisanslı Taksi Sürücüleri Birliği’nin dinlenmesi kararı çıktı. Ancak temyiz duruşmasının gelecek yılın mayıs veya haziran ayından önce sonuçlanması beklenmiyor.

TfL, geçtiğimiz eylül ayında aldığı karar ile Uber’in başkentteki faaliyet iznini yenilemeyeceğini açıklamıştı. TfL açıklamasında; firmanın özel kiralama lisansı almak için uygun olmadığını belirtmiş, çeşitli konulardaki yaklaşımlarının kurumsal sorumluluk konusunda eksiklikler olduğunu gösterdiğini ifade etmişti.

Uber Özür Dilemişti

Bu kararın ardından Uber’in üst düzey yöneticisi Dara Khosrowshahi şirketin hatalı uygulamalarından dolayı özür dilemiş, “Uber birçok insanın şehirdeki ulaşımında devrim gerçekleştirmiş olsa da eşit şekilde bazı noktalarda da hata yaptı. Tüm dünyada Uber çalışanlarının tamamı adına özür dilerim.” sözlerini kullanmıştı.

Uygulama hali hazırda Birleşik Krallık genelinde 40′tan fazla şehir ve kasabada bulunuyor. Ancak son gelişmelere göre, Londra’nın ardından Sheffield ve York’ta da lisasının yenilenmemesi kararı alınmış durumda.